Internet, vyhledávače, srovnávače cen, sociální sítě nebo internetové seznamky. Kdo si dnes nepřečte něco na internetu, nenakupuje na něm nebo nevyužívá sociální sítě. Mezi lidmi je internet nejen velmi oblíbený a rozšíření. Pořád je potřeba brát v potaz i možná rizika, která nás zde na každém kroku čekají. A to si přesně mnohdy vůbec neuvědomujeme. Občas se na veřejnost dostane nějaký případ, který všechny šokuje a vyděsí, jenže jakmile se všechno uklidní, lidé si zase přestanou dávat pozor. A to nemluvíme o psychické zátěži, která působí především na mladé lidi na sociálních sítích. Čemu se je dobré na internetu vyvarovat a na co by si každý jeho uživatel měl dávat vždy pozor?
Sociální sítě, problém číslo jedna
Ano, na sociálních sítích jako je Facebook, Twitter nebo Instagram číhá nebezpečí snad všude. Nejen, že musíme být opatrní v tom, co zde sdílíme za fotky nebo příspěvky, protože nikdy nevíte, kdo toho může zneužít. A to jde v závěsu za tím, jak sociální sítě a jejich kritika mnohdy působí na psychiku dospívajících dětí. Lidé se prostřednictvím sociálních sítí často dovolávají důvěry lidí a tahají z nich tak peníze. A to nemalé částky. Už byl objeven nejeden případ, kdy si někdo vymyslel nějaký tragický a dojemný příběh a pořád sbírku na pomoc v nouzi. Na podobné věci lidé slyší, chtějí pomoci a příliš důvěřují. Je třeba uvědomit si, že povětšinou poctivý člověk nepožádá jako první o peníze ale lidi s příběhem seznámí a to nejen přes sociální sítě. Případy hovoří ale i o tom, že byl zneužitý důvěryhodný člověk, který vážně problémy má, ale přitom mu žádné peníze nikdy nedošly. Při využívání sociálních sítí by vždy každý měl používat zdravý rozum a raději si vždy všechno pečlivě ověřit, než se do něčeho pustí. Nedej bože, pošle hned peníze.
A co zbytek internetového světa?
Pozor také na rádoby výhodné nabídky nebo dokonce záhadné výhry. Možná už se vám také stalo, že jste klikli na stránku na internetu a objevilo se vám okýnko, ve kterém jste si přečetli, že vyhráváte nový mobilní telefon. Jistě je krásné něco vyhrát, ale až z vás opadne euforie položte si realistickou otázku, proč by vám někdo dával jen tak něco zadarmo. Navíc v neoficiální soutěži, do které jste se vy sami nezapojili a ani o ní nevěděli. V drtivé většině případů, jde jasně o podvod. Ke všemu co se týče internetu, je potřeba přistupovat vždy se střízlivou myslí.