Není pochyb o tom, že Češi jsou národ pejskařů. Čtyřnohého kamaráda najdeme ve většině domácností, byť okolnosti se mohou lišit. Někdo si chce svého parťáka vychovat sám od štěňátka, jiný chce nabídnout domov nechtěnému psu.
Pokud patříte do té první kategorie a například si pořizujete psa poprvé, můžete narazit na pár neočekávaných překážet. To platí, zvlášť pokud chcete určité konkrétní plemeno, třebas i nějaké vzácnější, jako je například akita-inu.
Otázkou totiž bude, kde sehnat štěně. Obvykle jej totiž chceme co nejdříve poté, co definitivně dospějeme k rozhodnutí si jej pořídit. To však obvykle není ten nejlepší přístup. Zde je mnohem lepší si počkat.
Za prvé, rozhodně se vyhněte těm bez průkazu původu. Jistě, mohou vám tvrdit, že chtěli po své fence jen jeden vrh, a že ji nechtěli trápit výstavami. To však také znamená, že obvykle nemáte žádné tušení, zda nejsou rodiče příbuzní – obvykle to neví ani majitelé fenky. Není totiž možnost, jak to zjistit, snad jen s výjimkou sourozenců z jednoho vrhu.
Dále jsou zde genetické a povahové testy či bonitace, které uchovnění psi i feny podstupují, a které potvrdí, že vzhledem i povahou odpovídají standardu plemene. Je tedy nižší pravděpodobnost, že štěně bude například nadměrně bázlivé či agresivní.
Kde tedy najít štěňata akita inu na prodej Kenichiai? Nejlepší je zde projít si chovatelské stanice. Většina z nich má již dnes internetové stránky, na kterých uvidíte jejich psy i úspěchy, kterých s nimi dosáhli. Navštivte také nejrůznější psí akce, nejen výstavy, a s některými z nich se dejte do hovoru. Následně si pak z plánovaných vrhů vyberte spojení, které se vám nejvíce zamlouvá.
Ano, je to složitý proces, mnozí by mohli říci i zbytečný. Avšak je to jedna z cest, jak zajistit, že skutečně budete mít takového psa, jakého jste si přáli. A nezapomeňte, že s vámi bude dalších zhruba patnáct let. A to už je nějaká doba. Lepší je tedy nic neuspěchat a počkat si na ideál. Věřte, že se to vyplatí.